مختصری در مورد سینت سایزرها و تاریخچه آنها

 

             سینت سایزر (به انگلیسی Synthesizer) (به فارسی : ساز برقی یا ترکیب‌کننده) ابزار الکترونیکی است که قادر به تولید انواع مختلف صدا و ترکیب سیگنال‌های با فرکانس متفاوت است. سینت سایزر به جای تولید صدای مستقیم طبیعی سیگنال‌های الکتریکی می‌سازد که می‌تواند متعاقباً از داخل بلندگو و یا هدفون پخش شود.

           سینثت سایزرها غالباً ولی نه الزاماً توسط کلاویه‌های پیانویی کنترل می‌شوند، که منجر به دسته‌بندی آن‌ها در رده کیبوردها می‌شود. سینت سایزر می‌تواند طیف گسترده‌ای از صداها را تولید نماید همچنین می‌تواند همانندسازی سازهای دیگری مانند فلوت یا گیتار را به خوبی انجام دهد یا نواهای نامتعارف تولید کند.

            اولین سینت سایزر الکتریکی در سال ۱۸۷۶ توسط الیشا گری اختراع شد، وی به دلیل توسعه بخشیدن به مدل‌های اولیه تلفن شناخته شده بود. رابرت موگ با اختراع مدل کاملاً جدیدش انقلابی در صنعت ساخت سینت سایزرها انجام داد که در سال ۱۹۶۸ توسط وندی کارلوس در قطعه «Switched-on Bach» استفاده شد، قطعه‌ای محبوب که صدای سینت سایزرها را به موسیقی‌دان‌های بسیاری معرفی کرد.

 

            در سال ۱۹۷۰ توسعه اجزای جامد مینیاتوری به سینت سایزرها اجازه داد تا تبدیل به ابزارهایی خودمتشکل، قابل حمل و آسان برای بکارگیری در اجراهای زنده شوند. در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی، کمپانی‌هایی مانند یاماها شروع به فروش سینت سایزر نسبتاً کوچک و مقرون به صرفه‌ای مانند یاماها دی ایکس ۷ کردند، به هنگام توسعه واسط‌های ابزار موسیقی دیجیتال راه را برای آسان‌ترکردن ادغام و هماهنگی سینت سایزرها با دیگر ابزارهای الکترونیکی هموارکرد. در اوایل دهه۱۹۹۰ میلادی سینت سایزرهای پیچیده دیگر نیازی به متخصصین سخت‌افزار نداشتند و شروع به ظهور در قالب نرم‌افزارها در کامپیوترهای شخصی کردند، اغلب به صورت شبیه‌سازی سخت‌افزار و دستگیره‌ها و پیچ‌ها روی صفحه نمایش.

 

در سال ۱۹۲۰ مخترع روسی به نام لئون ترمین اولین ساز کاملا الکترونیک را عرضه کرد. ترمین توسط دو دست که در بالای دو آنتن فلزی تکان داده میشد کنترل می شد. یکی از آنتها برای کنترل فرکانس و دیگری برای کنترل ولوم صدا بود.

چند سال بعد، رابرت موگ، یک فارغ التحصیل رشته فیزیک از دانشگاه کرنل، مقاله ای در مورد ساخت ترمین خانگی (DIY) منتشر کرد که فقط ۹۵.۴۹ دلار هزینه داشت (موگ در همان سال سفارش حدود ۱۰۰۰ دستگاه ترمین را گرفت و این شروعی بود برای کمپانی بزرگ سینت سایزر سازی موگ)

            موگ اولین سینت سایزر خود را در سال ۱۹۶۴ بعد از اینکه یک آهنگساز در مورد نیاز به کارکرد راحت (User friendly) سینت سایزر ها شدیدا احساس میشد تولید کرد. سینت سایزر اولیه موگ از قطعات مختلفی بود (Modular) که توسط کابل به هم وصل میشد (برای ساختن انواع موجها و رنگهای مختلف صدا).

 

 

 

 

 

 

            بر خلاف سینت سایزر های قدیمی دیگر که فرکانسهای مختلف از طریق نوشتن کد های بایناری (صفر و یک) ساخته میشد، این سینت سایزر قابلیت اتصال کیبورد و نواختن نتهای مختلف را داشت. سالها بعد (حدود سال ۱۹۷۴) موگ سینت سایزر پرتابل خود را با نام minimoog عرضه کرد که آغازی بود برای استفاده گسترده تری از سینت سایزها در گروههای موسیقی.
            پس از گذشت سالیان متمادی، با پیشرفت علم و تکنولوژی، صنعت صدا و سینت سایزر سازی نیز بسیار پیشرفت کرده و منجر به تولید سینت سایزرهایی با قابلیتهایی بسیار گسترده تر از سینت سایزر های اولیه شد. امروزه کمپانی های بزرگی از جمه roland، nord، access و … سینت سایزهایی فوق العاده قوی تولید میکنند. با پیشرفت علوم کامپیوتر، امروزه نسخه نرم افزاری بسیاری از سینت سایزها برای استفاده آنها از طریق کامپیوتر نیز موجود میباشد.

نویسنده: Puyava

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*